Pozor na sváteční řidiče

Jako každý rok nás čeká kolem Dušiček řada „nepříjemností.“ Od zlodějů na parkovištích až po sváteční řidiče. Poslední říjnový nebo první listopadový víkend vyrazí lidé na hřbitovy a použijí k tomu i svá vozidla. Na silnice vyjedou i lidé, kteří jinak nechávají svá vozidla stát celoročně v garáži. Tito řidiči mnohdy neznají základní pravidla bezpečné jízdy a jejich reakce jsou obvykle otupené, často neví kam jet, neznají cestu, zapomínají používat blinkry a znenadání odbočí.

Kutnohorští policisté proto apelují „Řidiči i ostatní, nechejte proto doma agresivitu, spěch, netoleranci a naopak přibalte na cestu ohleduplnost, ostražitost, předvídavost a trpělivost.“

Během „dušičkového období se množí také krádeže věcí ze zaparkovaných aut. Nezapomínejte že „Auto není trezor“ a ani zavazadlový prostor není vhodný pro úschovu cenných věcí. Policisté radí „ Řidiči i ostatní, vždy se ujistěte, že na sedadlech a jiných odkládacích plochách jste nenechali viditelně odložené cenné věci, jako jsou kabelky, kufříky, ale i mobilní telefony, fotoaparáty, notebooky, doklady či peněženky“. Zdánlivě bezcenná věc může pachatele nalákat.

V neposlední řadě přibývá i krádeží přímo na hřbitovech. Zloději se často neštítí krást z hrobů věnce, květiny, svíčky, lampičky a vázy. Lidé by si měli hlídat volně odležené kabelky a tašky. Pokud mají možnost upevnit ozdoby na hrobech, ať tak učiní, znesnadní tak jejich odcizení. Sošky, části náhrobků a náhrobek, kovové okrasné předměty, dveře a mříže vyfotografují, pořídí celkový snímek hrobu, hrobky, zdokumentují všechny rozlišující znaky, značky autora, vady materiálu. Fotografie s popisem uloží na spolehlivé místo pro případné použití.