Dopravní policisté sdělili 13. června letošního roku pětadvacetiletému muži z Čáslavska podezření ze spáchání přečinu Ohrožení pod vlivem návykové látky.
Podezřelý muž řídil dne 10. června 2017 kolem půlnoci vozidlo Škoda Octavia u obchvatu města Čáslav po vedlejší silnici, kde zastavil u křižovatky, kterou chtěl přejet směrem do města. V tu dobu jel po hlavní silnici čtyřiadvacetiletý řidič s vozidlem Alfa Romeo, kdy chtěl na uvedené křižovatce odbočit vlevo směrem na Vlačice. Došlo ke střetu vozidel. Ke zranění osob naštěstí nedošlo. Dechová zkouška u řidiče Alfy Romeo byla negativní. U řidiče vozidla Škoda Octavia byla pozitivní a naměřila 1,62 promile alkoholu v dechu. Přivolaní policisté řidiče pod vlivem alkoholu řádně poučili, zakázali další jízdu a zadrželi jeho řidičský průkaz. Celková způsobená škoda je 120 tisíc korun.
V případě prokázání viny a odsouzení hrozí za takové jednání až na jeden rok odnětí svobody, peněžitý trest nebo zákaz činnosti.
Alkohol za volant nepatří!
Alkohol se po požití nápoje, který jej obsahuje, postupně dostává z trávicího systému do krve. Protože není v organismu ve větším množství běžně přítomen a lze jej tak pokládat za cizorodou látku – drogu –, snaží se jí tělo odbourat. Záleží na mnoha faktorech, které ovlivňují rychlost, s jakou se alkohol z těla vyloučí. Vyloučení části alkoholu probíhá prostřednictvím dechu, potu a moči. Zbytek je zpracován v trávicím systému. Mezi hlavní faktory, které mají na mechanismus odbourávání alkoholu z těla vliv, patří výška, hmotnost a pohlaví, stejně jako např. rychlost s jakou alkohol přijímáme. Za hodinu se tělo může zbavit zhruba 0,1 promile. Není přitom důležité, zda člověk spí nebo sportuje. Ani černá káva nebo tučná jídla zde nemají potřebný účinek. A nějaká zázračná pilulka proti opilosti neexistuje.
Dalším nebezpečím, které mnoho řidičů často podceňuje, je záludný zbytkový alkohol následná „kocovina“ s celkovým útlumem. Výsledky výzkumů jasně ukázaly, že již hodnota kolem 0,2 promile v krvi způsobuje prokazatelné zhoršení schopnosti řídit. Vzrůstá tendence riskovat, nepřiměřeně se zvyšuje sebedůvěra, zhoršuje se schopnost rozeznat pohybující se světla a také se špatně odhadují vzdálenosti.