Pozor na nákupy přes internet

Postupem času se navyšuje počet podvedených osob, které se stanou obětí zdánlivě velmi výhodné nabídky na internetových inzertních serverech, kdy se jedná o prodej automobilu ze zahraničí, většinou se jedná o automobil z Dánska, Švýcarska, nebo Německa.

O těchto případech podrobněji informuje por. Luboš Kraučuk DiS. komisař z Oddělení analytiky a kybernetické kriminality pro kutnohorskou policii.

„Pachatelé používají falešné nebo kradené doklady totožnosti a technického průkazu vozidla, které zákazníkovi zasílají na email nebo mobilní aplikaci WhatsApp, jako důkaz férového jednání. Pachatel dále vytvoří fiktivní webovou stránku přepravní společnosti a případně i stránku svého smyšleného zaměstnavatele, kde je uvedeno jeho jméno a kontakty tak, aby veškerý průběh obchodu a komunikace se zákazníkem působily věrohodně. Další průběh obchodu je takový, že přepravní společnost s názvem (např. GSS transport, Bakos Transport, atd.) si vyžádá platbu předem na bankovní účet vedený v zahraničí s informací o možnosti vrácení peněz při předávání vozidla, pokud by zákazník shledal na vozidle nějakou závadu a nechtěl ho převzít. Tato fiktivní přepravní společnost nabízí na svých webových stránkách také funkci sledování zásilky. Po odeslání finanční částky na bankovní účet náhle prodávající přestává komunikovat a taktéž nereaguje ani přepravní společnost.“

Důrazně Vás varujeme před těmito nabídkami, škody kupujících jdou až ke stovkám tisíc Kč.

Doporučujeme nikdy nezasílat platbu předem.

Počet případů IT kriminality za rok:

2016 je 25, z toho podvodů 16

2017 je 48, z toho podvodů 37

2018 je 76, z toho podvodů 44

2019 je zatím 20, z toho podvodů 13

Podrobné informace, rady a tipy poskytuje web:

https://bezpecne-online.saferinternet.cz/index.php

* Placení kartou na netu

* Jak můžeš platit online?

* E-shopů je spousta! Ale který je ten pravý?!

* Jak správně vybrat zboží?

* Nenech se napálit! Podvody při online nákupech

* 7 zlatých pravidel internetových nákupů

* Podvody při online nákupech

* Platba kartou přes internet – na co si dát pozor?

* Možnosti plateb online

* Jak vybrat dobrý e-shop

Rizika nakupování na internetových bazarech nebo inzertních portálech

Internetové bazary a inzertní portály, jako např. Bazoš.cz, Sbazar.cz, Hyperinzerce, Avízo.cz, Annonce apod., jsou plné inzerátů a lákavých nabídek prodeje nejrůznějšího zboží. Můžeme zde velmi levně nakoupit, ale také narazit i na falešné nabídky neexistujícího zboží. Rizika nakupování na aukčních portálech

Jen málokdo odolá pokušení nakoupit zboží, byť již použité, za příznivou cenu. A k tomu nám skvěle slouží tzv. aukční portály, tedy www prezentace na internetu, na nichž probíhá elektronická aukce se zbožím či službami, při které není cena zboží předem stanovena a určí se až během dražby v soutěži mezi několika nakupujícími a prodejci. Rizika nakupování v e-shopech

Nakupování v e-shopech (internetových obchodech) je mezi lidmi stále více populární. Dokladem toho je zjištění Českého statistického úřadu (ČSÚ), podle kterého mělo v minulém roce (tj. 2015) zkušenost s nákupem zboží v e-shopu celkem 42 % Čechů a počet nakupujících přes internet nadále stoupá.

Zdroj : http://www.prevencekriminality.cz/kyberkriminalita-testovaci-provoz/clanky-informace/nakupy-na-netu/

Policie na svých stránkách zveřejnila rady a důležité informace k problematice online podvodů. Informace naleznete níže, stačí jen prokliknout.

#CyberScams

#BuySafePaySafe