Protikuřácký zákon

Kouření teď může uškodit nejen vašemu zdraví, ale nyní i vaší peněžence.

Od 31. května 2017 platí takzvaný protikuřácký zákon, který znamená úplný zákaz kouření na vybraných místech. Přinášíme vám stručný přehled míst, kde už si cigaretu nezapálíte.

 

Restaurace, kavárny, bary  – Vnitřní prostory všech restaurací. Výjimku tvoří vodní dýmky a elektronické cigarety.

Veřejná doprava – Zákaz platí pro zastávky, bez rozlišení zda je krytá či nikoli. Zapálit si nesmíte ani v samotném prostředku veřejné dopravy.

Zdravotnická zařízení – Zákon se vztahuje na vnitřní prostory. Ze zákazu jsou vyňaty psychiatrická pro léčbu závislostí.

ZOO – Výjimku tvoří vnější vyhrazený prostor.

Dětská hřiště, sportoviště – Úplný zákaz.

Kulturní zařízení – Ve vnitřních prostorách všech typů po dobu konání se kouřit nesmí např. kino, divadlo, diskotéka apod.

Letiště –  Možno kouřit v oddělených kuřárnách.

Školy, školská zařízení –  Zákaz ve vnitřních i vnějších prostorách všech typů škol. Zákaz kouření v okolí škol pak může zavést obec obecně závaznou vyhláškou.

Zdroj: Ministerstvo zdravotnictví ČR

 

Zákon se týká i elektronických cigaret. Zákaz těchto je všude tam, kde zákon zakazuje kouření. Výjimkou jsou již zmíněné stravovací služby a oddělené kuřárny.

Sankce pro porušení zákona = pokuta až do výše 5.000,-Kč.

Kontrolu dodržování protikuřáckého zákona, již nyní provádějí i kolínští policisté. Samozřejmě, že v začátku platnosti zákona, případné porušení řeší spíše domluvou či upozorněním.