Řídil pod vlivem alkoholu

V sobotu 6. října 2018 v dopoledních hodinách řídil osobní motorové vozidlo značky Citroen Picaso na pozemní komunikaci z obce Žehušice ve směru na obec Chotusice třiatřicetiletý muž. Hlídka čáslavských policistů muže stavěla a kontrolovala. Provedeným odborným měřením na alkohol v dechu na přístroji Dräger 7510 mu bylo naměřeno přes 1,5 promile alkoholu v dechu. Řidič s

naměřenými hodnotami nesouhlasil a požadoval lékařské vyšetření spojené s odběrem biologického materiálu. Tímto jednáním podezřelý, ve stavu vylučujícím způsobilost, který si přivodil vlivem návykové látky – alkoholu, vykonával činnost, při které mohl ohrozit život nebo zdraví lidí nebo způsobit značnou škodu na majetku. Případ je v šetření.

Alkohol za volant nepatří!!

Alkohol se po požití nápoje, který jej obsahuje, postupně dostává z trávicího systému do krve. Protože není v organismu ve větším množství běžně přítomen a lze jej tak pokládat za cizorodou látku – drogu –, snaží se jí tělo odbourat. Záleží na mnoha faktorech, které ovlivňují rychlost, s jakou se alkohol z těla vyloučí. Vyloučení části alkoholu probíhá prostřednictvím dechu, potu a moči. Zbytek je zpracován v trávicím systému. Mezi hlavní faktory, které mají na mechanismus odbourávání alkoholu z těla vliv, patří výška, hmotnost a pohlaví, stejně jako např. rychlost s jakou alkohol přijímáme. Za hodinu se tělo může zbavit zhruba 0,1 promile. Není přitom důležité, zda člověk spí nebo sportuje. Ani černá káva nebo tučná jídla zde nemají potřebný účinek. A nějaká zázračná pilulka proti opilosti neexistuje.

Dalším nebezpečím, které mnoho řidičů často podceňuje, je záludný zbytkový alkohol a následná „kocovina“ s celkovým útlumem. Výsledky výzkumů jasně ukázaly, že již hodnota kolem 0,2 promile v krvi způsobuje prokazatelné zhoršení schopnosti řídit. Vzrůstá tendence riskovat, nepřiměřeně se zvyšuje sebedůvěra, zhoršuje se schopnost rozeznat pohybující se světla a také se špatně odhadují vzdálenosti.