Posprejované vagóny

Dosud neznámý pachatel v době od 23:06 hodin dne 17. ledna 2019 do 04:50 hodin dne 18. ledna 2019, během odstávky vlakové soupravy na kolejišti v Čáslavi, posprejoval dva vagony Českých drah. Na jednom z vagónů zhotovil nečitelný nápis o rozměrech 24,5×1,5m barevnými spreji (bílý, červený, růžový, světle modrý, žlutý, fialový, zelený, černý) a na druhém z vagónů nasprejoval nečitelné nápisy na ploše 6×1,5m barevnými spreji (bílý, červený, žlutý, černý, světle modrý), čímž způsobil škodu v předběžné výši 30.000,- Kč.

Policisté v této souvislosti žádají o pomoc. Pokud by občané mohli poskytnout jakoukoli informaci vedoucí k dopadení pachatele, nechť se obrátí na policejní oddělení v Čáslavi nebo na telefon 974 875 710 nebo na bezplatnou telefonní linku 158.

Policisté z Kutnohorska mají od začátku roku nahlášeny do dnešního dne celkem šest případů nelegálně posprejovaných stěn, kontejnerů, věcí a stromů.

V roce 2018 bylo nahlášeno dvaadvacet případů, z toho ve třech případech pachatel stanul před soudem.

Vyšetřovatelé vyhodnocují i několik let staré malůvky, které pak případné podezřelé můžou usvědčit i z více činů.

Věk pachatelů, kteří se věnují sprejerství, se převážně pohybuje od 17 let do 24 let. Sprejerství je již od začátku trestný čin, a to bez ohledu na výši způsobené škody. Pachatelům za takové jednání hrozí mimo pokuty i rok vězení.