Další dva případy pokusu podvodu na seniorech na Kutnohorsku

K prvnímu případu došlo 25. dubna 2019 v obci Chrást. Poškozená seniorka přijmula v dopoledních hodinách na své pevné telefonní lince hovor, ve kterém se jí volající nepředstavil, myslela si, že je to vnuk. Neznámý hovořil plynule česky, řekl jí, že je u právníka, a že potřebuje zaplatit 480 tisíc korun českých, na toto mu sdělila, že má v hotovosti u sebe doma 100 tisíc korun českých. On jí sdělil, že do 2 hodin pro peníze přijede. Pro peníze nikdo nepřijel.

K druhému došlo téhož dne v Kutné Hoře – Kaňk. Poškozená seniorka přijmula také v dopoledních hodinách na své pevné telefonní lince hovor, ve kterém se volající představil jako Karel, a požadoval po ní 400.000,- Kč s tím, že musí zaplatit nějaké účty, a že by ty peníze zítra zase přivezl. Seniorka mu sdělila, že má u sebe jen 10.000,- Kč. Volající jí řekl, že ještě zavolá a zavěsil.

Senioři jsou velmi snadným terčem podvodníků a zlodějů. I přes opakovanou a cílenou prevenci, v rámci níž jsou senioři před touto trestnou činností varováni, se stále objevují na území našeho kraje případy okradených seniorů.

Žádáme veřejnost o spolupráci při pátrání po neznámých pachatelích. Přivítáme veškeré informace vedoucí k jejich ztotožnění na bezplatné lince 158, případně na telefonním čísle čáslavského obvodního oddělení 974 875 710.

Policie České republiky apeluje na starší spoluobčany. Nebuďte důvěřivý, nevěřte sebetragičtějším historkám, nepouštějte cizí lidi do svých domů a bytů, nikomu nepůjčujte peníze, zamykejte. Podvodníci využívají různé záminky a lsti, neštítí se ničeho, využívají vaši důvěřivosti, působí na vaše city, aby se dostali k vašim penězům. Pokud z vás nevylákají peníze přímo, ovládají řadu způsobů, jak vás okrást.

Nedávejte cizím lidem své peníze!

Nikdy hned neotvírejte dveře, nevíte-li, kdo je za nimi. Zkontrolujte kdo je za dveřmi přes kukátko, nejlépe panoramatické.

V těchto situacích kdykoli zavolejte hlídku Policie České republiky na bezplatné lince 158 k prověření těchto osob.

Slušný člověk vaši ostražitost pochopí a podvodník odejde.

V případě výskytu těchto podezřelých osob, okamžitě kontaktujte policii na linku 158.