Kapsáři

Do konce roku 2019 už nezbývá mnoho dnů a čekají nás vánoční a novoroční svátky. Nastává doba, kdy se lidé vypravují do obchodů s většími finančními částkami s cílem vybrat a zakoupit různé dárky pro své blízké nebo pořídit potraviny. Mnozí podlehnou nákupům a v přeplněných dopravních prostředcích, obchodech a na ulicích nevěnují patřičnou pozornost svým taškám, batohům a kabelkám včetně jejich obsahu. Každoročně jsou hlášeny hlavně krádeže peněženek s větším finančním obnosem, ale majitelé oznamují i krádeže osobních dokladů – občanský a řidičský průkaz, cestovní pas, doklady od vozidel, platebních karet a mobilních telefonů. Drobné kapesní krádeže občané většinou neoznamují. Kapsáři odcizují věci, které mohou užívat nebo prodat. Kapsářům nahrává nejen šikovnost, ale také fakt, že si občané nedávají pozor na věci, které mají při sobě a zlodějíčci využívají chvilkové nepozornosti.

Zde je pár rad, jak se chovat, abyste se nestali další obětí kapsářů. Zvýšenou pozornost věnujte kabelkám zavěšeným přes rameno, kabelka by měla být zapnutá a těsně u těla případně pod paží. Nenechávejte peněženku či jiné důležité doklady navrchu tašek nebo kabelek. Doklady a peníze oddělujte zvlášť. Peněženku či doklady neumisťujte v zadní kapse u kalhot. Peníze a kreditní karty ukládejte do vnitřních kapes obleku. Nenoste peníze, doklady či jiné cennosti v batohu na zádech, kam nevidíte. V restauracích a barech nenechávejte svá zavazadla bez kontroly.

Mnohdy okradení lidé krádež nezjistí okamžitě a policie při vyšetřování obtížně zjišťuje místo činu a odhalení pachatele. Činnost osob páchající tuto trestnou činnost je převážně na vysoce profesionální úrovni a poškození, mnohdy až po příchodu domů nebo při dalších nákupech zjistí, že jejich taška je lehčí o peněženku.

Ochrana osobního majetku je věcí každého z Vás, pokud chcete udělat radost na vánoční svátky svým blízkým a ne zlodějům!