Boural pod vlivem alkoholu

K dopravní nehodě vozidla značky Škoda Octavia došlo 31. prosince 2020 krátce po jedné hodině ráno. Devětadvacetiletý řidič řídil vozidlo Škoda Octavia v obci Vrdy ulicí Lázně ve směru od obce Vinice. Na zdejší křižovatce odbočil vlevo do vedlejší ulice, kde s vozidlem nacouval a narazil do sloupu elektrického vedení. Následně se s vozidlem rozjel a odbočil vpravo do slepé ulice, kde na jejím konci narazil do plynové přípojky, kterou urazil. Unikající plyn z přípojky zastavili přivolaní hasiči. Řidič se po řádném poučení na výzvu podrobil dechové zkoušce přístrojem Drager, kdy mu byla naměřena hodnota 1,67 promile alkohol v dechu.

Podezřelý požití alkoholu před jízdou doznal a odběr krve nepožadoval. Při dopravní nehodě nedošlo k žádnému zranění. Následující den bylo řidiči sděleno podezření pro spáchání přečinu Ohrožení pod vlivem návykové látky.

Návykovou látkou se dle §130 trestního zákoníku rozumí „alkohol, omamné látky, psychotropní látky a ostatní látky způsobilé nepříznivě ovlivnit psychiku člověka nebo jeho ovládací nebo rozpoznávací schopnosti nebo sociální chování.“ Pokud usedneme za volant pod vlivem alkoholu nebo jiných návykových látek, dopouštíme se tak přestupku nebo trestného činu.

Dalším nebezpečím, které mnoho řidičů často podceňuje, je záludný zbytkový alkohol a následná „kocovina“ s celkovým útlumem. To má za následek prokazatelné zhoršení schopnosti řídit. Vzrůstá u řidičů tendence riskovat, nepřiměřeně se zvyšuje sebedůvěra, zhoršuje se schopnost rozeznat pohybující se světla a také se špatně odhadují vzdálenosti.

Řízení pod vlivem návykové látky je zcela nepřijatelné. Touto nebezpečnou a bezohlednou jízdou poté dochází k vážným dopravním nehodám. Řidiči tak ohrožují nejen sebe, ale také ostatní účastníky silničního provozu. Řidiči musí být ohleduplní a mít společný zájem, a to dodržovat dopravní předpisy, tím zajistit bezpečnost silničního provozu a snížit počet dopravních nehod na našich silnicích.