„Na kole jen s přilbou“ a „Bezpečně o prázdninách“

Všem zúčastněným patří velké poděkování.

Letní prázdniny se blíží a počasí vybízí k projížďkám na kole. Je třeba si však uvědomit, že cyklisté a chodci patří mezi nejohroženější účastníky silničního provozu. Preventivně bezpečností akce „Na kole jen s přilbou“ je zaměřená právě na cyklisty a probíhá v rámci celé republiky. V úterý 28. června 2022 proběhla tato akce také v Kutné Hoře, na dopravním hřišti DDM Dominik. Žáky Základní školy T. G. Masaryka z prvního stupně, kolem tří stovek dětí, zde policisté upozorňovali na důležitost používání ochranné přilby při jízdě na kole, přestože zákon tuto povinnost ukládá pouze osobám mladší 18 ti let.

Povinnost nošení ochranné přilby vyplývá ze zákona č. 361/2000 Sb., o silničním provozu, ve znění pozdějších předpisů, který dle § 58 odst. 1 uvádí, že cyklista mladší 18 ti let je povinen za jízdy použít ochrannou přilbu schváleného typu podle zvláštního předpisu a mít ji nasazenou a řádně připevněnou na hlavě.

Policisté názorně dětem předvedli správné upevnění ochranné přilby na hlavě, ukázali vybavení jízdního kola a upozornili také na dodržování pravidel silničního provozu a používání reflexních prvků. Odměnou byli informační letáky a reflexní předměty, které si děti odnesly s sebou.

DDM Kutná HoraDDM Kutná Hora

Cílem projektu je přispět ke snížení úrazů cyklistů a informovat veřejnost o smysluplnosti nosit při jízdě přilbu. Nejčastější zranění je poranění hlavy, přičemž cyklistická přilba zabrání 85% úrazů hlavy a 88% úrazů mozků.

Na této akci společně s policisty spolupracovali strážníci Městské policie Kutná Hora, a to Hanka Grebeníčková, Pavel Čihák a strážník psovod Martin Jílek se svým čtyřnohým psím kamarádem Grimem.  Martin společně s Grimem byl pro děti velkým překvapením a jeho stanoviště patřilo právem k nejdéle obsazeným. Děti jejich společná prezentace velmi zaujala a z jejich účasti měly velikou a upřímnou radost. Dále se setkání účastnil koordinátor BESIPu pan Miroslav Polach.

DDM Kutná HoraDDM Kutná Hora

DDM Kutná HoraDDM Kutná Hora

Pro zájemce pár rad pro připomenutí:

  • dbejte na stav kola a jeho výbavu – (dvě na sobě nezávislé účinné brzdy, přední odrazka bílé barvy, zadní odrazka červené barvy, oranžové odrazky na obou stranách pedálů, boční odrazky na paprscích kol atd….)
  • snažte se být vidět a navažte oční kontakt s řidičem vozidla
  • nepijte alkohol před i během jízdy
  • vybírejte cyklostezky a trasy, které znáte
  • buďte ohleduplní a předvídaví
  • jezděte při prvém okraji vozovky
  • pozor na mrtvé úhly
  • nehodu se zraněním nahlaste

DDM Kutná HoraDDM Kutná Hora

Více naleznete ZDE:

Na kole jen s přilbou