Děti v dopravě aneb na silnicích bezpečně

Kutnohorsko – Projekt prevence bezpečné dopravy pro děti odstartoval v prostorách kutnohorské průmyslové školy.

V prostorách kutnohorské průmyslové školy se ve středu 10. května v 9 hodin dopoledne otevřel první  sociálně preventivní projekt pro školy Děti v dopravě aneb na silnicích bezpečně. Jde o vyvrcholení dlouhodobé spolupráce týmu prevence Územního odboru Policie ČR Kutná  Kutná Hora, Městské policie Kutná Hora, BESIPu a VOŠ, SPŠ a JŠ Kutná Hora, který zacílil na bezpečnost v dopravě.

Volba tématu není náhodná. Počet nehod a úrazů v souvislosti s nerespektováním rizik v silničním provozu v nichž figurují děti, hovoří jasně. Lektorský tým složený z preventistů kutnohorské policie por. Mgr. Vendulky Marečkové a strážníka Pavla Čiháka kutnohorské městské policie se zaměřují na prevenci nástrah v ulicích, na vozovkách, v městském i venkovském prostředí s využitím interakce a aktivizačních technik.

Dominantní částí projektu jsou programy pro školy, přesněji pro děti čtvrtého, ale i třetího a pátého ročníku nejen místních základních škol, ale i škol z okolí.  Program pro děti je jakýmsi naladěním a úvodem do problematiky bezpečnosti v dopravní výchově.  Na přihlášené čekají modelové situace, nácvik simulace tísňového volání, bezpečnostní desatero, nácvik využívání ochranných pomůcek, správné přecházení. Dostatek prostoru je i na využití interaktivních výukových prvků v herní zóně s dopravními značkami a kvízy.

V souvislosti s blížícími prázdninami se preventisté věnují také „prázdninovému desateru“.

Výstava byla ve vybraný den otevřena i pro veřejnost, a to ve středu 17. května 2023.

Jde o vyvrcholení dlouhodobé spolupráce týmu prevence Územního odboru Policie ČR Kutná  Kutná Hora, Městské policie Kutná Hora, BESIPu a VOŠ, SPŠ a JŠ Kutná Hora, který zacílil na bezpečnost v dopravě. Tuto výstavu preventivnímu týmu v rámci příkladné a dlouhodobé spolupráce zapůjčila koordinátorka prevence kriminality MěÚ Kralupy nad Vltavou paní Stanislava Valterová společně s preventistkou ÚO PČR Mělník por. Mgr. Markétou Johnovou. Za uvedenou spolupráci děkujeme!

V souvislosti s konáním a přípravou této akce patří poděkování panu Michalovi Smrkovskému z kutnohorského Domu dětí a mládeže Dominik za zapůjčení jízdních kol, koloběžek a odrážedla.  Děkujeme též panu Martinovi Pečenkovi z kutnohorských Technických služeb za zapůjčení dopravních značek.