Boural pod vlivem alkoholu

Dne 16. února 2020 v 17:30 hodin řídil třiadvacetiletý muž vozidlo značky Citroen, kdy s tímto vozidlem jel v obci Čáslav ulicí Chrudimská ve směru od obce Vrdy ke kruhovému objezdu u Obchodního domu Lidl. Před kruhovým objezdem řidič nepřizpůsobil rychlost jízdy hustotě provozu, kdy před ním zastavilo vozidlo značky Škoda, které dávalo přednost v jízdě vozidlům jedoucím po kruhovém objezdu.

Následně vozidlo Citroen přední částí narazilo do zadní části stojícího vozidla Škoda. Při dopravní nehodě nedošlo k žádnému zranění. Alkohol byl u řidiče vozidla Škoda vyloučen provedenou dechovou zkouškou. Řidič Citroenu se po poučení podrobil na výzvu dechové zkoušce, kdy mu byla naměřena hodnota 3 promile alkoholu v dechu. Policisté podezřelému řidiči na místě zadrželi řidičský průkaz a zakázali další jízdu. Technická závada, jako příčina dopravní nehody, nebyla na místě ohledáním: Dne 17. února 2020 bylo třiadvacetiletému mladíkovi sděleno ve zkráceném přípravném řízení podezření pro spáchání přečinu Ohrožení pod vlivem návykové látky.

Alkohol za volant nepatří!!

Alkohol se po požití nápoje, který jej obsahuje, postupně dostává z trávicího systému do krve. Protože není v organismu ve větším množství běžně přítomen a lze jej tak pokládat za cizorodou látku – drogu –, snaží se jí tělo odbourat. Záleží na mnoha faktorech, které ovlivňují rychlost, s jakou se alkohol z těla vyloučí. Vyloučení části alkoholu probíhá prostřednictvím dechu, potu a moči. Zbytek je zpracován v trávicím systému. Mezi hlavní faktory, které mají na mechanismus odbourávání alkoholu z těla vliv, patří výška, hmotnost a pohlaví, stejně jako např. rychlost s jakou alkohol přijímáme. Za hodinu se tělo může zbavit zhruba 0,1 promile. Není přitom důležité, zda člověk spí nebo sportuje. Ani černá káva nebo tučná jídla zde nemají potřebný účinek. A nějaká zázračná pilulka proti opilosti neexistuje.

Dalším nebezpečím, které mnoho řidičů často podceňuje, je záludný zbytkový alkohol a následná „kocovina „s celkovým útlumem. Výsledky výzkumů jasně ukázaly, že již hodnota kolem 0,2 promile v krvi způsobuje prokazatelné zhoršení schopnosti řídit. Vzrůstá tendence riskovat, nepřiměřeně se zvyšuje sebedůvěra, zhoršuje se schopnost rozeznat pohybující se světla a také se špatně odhadují vzdálenosti.

Nebezpečnou jízdou, bezohledností řidičů a nedodržováním předpisů dochází k vážným dopravním nehodám. Všichni účastníci silničního provozu si musí uvědomit, že porušováním dopravních předpisů a stoupající agresivní jízdou není možno zajistit bezpečnost v silničním provozu. I přes veškerou snahu policistů prováděním dopravních akcí a zvýšeným dohledem na pozemních komunikacích není na našich silnicích úplně bezpečno, neboť především řidiči a všichni účastníci silničního provozu musí být ohleduplní a mít společný zájem, a to je snížit počet dopravních nehod na našich silnicích.