Kutnohorsko – Policie České republiky a Probační a mediační služba si společně připomněli Evropský den obětí trestných činů.
Stejně jako v předchozích letech vyjádřili svou úctu k obětem minutou ticha ve čtvrtek 22. února 2024 ve 12 hodin. Na tento okamžik upozornily také majáky policejních vozů, které se na jednu minutu rozblikaly před služebnami po celé republice. Tato aktivita symbolicky vyjadřuje poselství, že světlo přináší naději. Ve chvíli, kdy oběť vidí, že se blíží blikající policejní majáky, ví, že přichází pomoc.
Evropský den obětí trestných činů je každoroční připomínkou podpisu Charty práv obětí ve Velké Británii v roce 1990. Jeho cílem je především zvýšit povědomí o právech a potřebách obětí. Stejný úkol si klade také Probační a mediační služba, která dlouhodobě podporuje oběti trestných činů v jejich aktivním úsilí vyrovnat se s těžkou životní situací a pomáhá v boji proti předsudkům.
Obětí zločinu může být kdokoliv, komu je trestným činem ublíženo na zdraví, na majetku, ale i formou nemajetkové újmy. Snažíme se proto obětem pomáhat, aby následky pro ně byly co nejmenšího rozsahu.
Práva obětí jsou ukotvena v zákoně č. 45/2013 Sb., O obětech trestných činů. Tento zákon přesně vymezuje status „zvlášť zranitelné oběti“, mezi které patří například i děti, osoby vysokého věku nebo oběti domácího a sexuálního násilí, znásilnění, teroristického útoku. Zvlášť zranitelným obětem náleží zvláštní práva, například bezplatná pomoc advokáta, odborná pomoc, lékařské ošetření, ale i výslech této oběti osobou stejného či opačného pohlaví. Příslušníci Policie České republiky jsou si vědomi zranitelnosti obětí trestných činů, kdy jedním z jejích dlouhodobých cílů je zajištění lidského a citlivého přístupu k těmto obětem. Proto jsme již v minulosti zřídili samostatnou kapitolu našich webových stránek určenou zejména pro osoby, které se jakýmkoliv způsobem setkaly s trestnou činností.
Policisté si váží každého, kdo se rozhodne hovořit o tom, co se mu stalo. Pro komunikaci s oběťmi jsou v rámci Policie České republiky školeni specialisté i krizoví interventi z řad policistů či přímo psychologů. Krizoví interventi jsou připraveni pomáhat obětem, ale i pozůstalým přímo na místě mimořádných událostí, v místě bydliště apod.
Středisko Probační a mediační služby v Kutné Hoře, proto navíc uspořádalo na toto významné téma Den s Probační a mediační službou a besedu pro studenty VOŠ, SPŠ a JŠ Kutná Hora. Besedy se účastnila policejní preventiska por. Mgr. Vendulka Marečková s kolegy z Okresní hlídkové služby Územního odboru Kutná Hora.
Beseda se studenty SPŠ a JŠ Kutná Hora
OOP Čáslav
OOP Uhlířské Janovice
OOP Zbraslavice
OHS Kutná Hora
Vedoucí kutnohorského střediska PMS Mgr. Jana Múdrá s kolegyní Mgr. Evou Kočárníkovou splečně s policisty OHS Kutná Hora