Nenechávejte na sedadlech ani odkládacích plochách vozidla žádné věci, zejména kabelky, kufříky, mobilní telefony, doklady od vozidla, peníze, tablety a jiné. Jakákoli z těchto věcí může pachatele nalákat. Mnohdy je škoda na rozbitých sklech vozu výrazně vyšší, než samotné věci odcizené z vozidla. Starosti s vyřizováním nových dokladů a blokací platebních karet rovněž nejsou zanedbatelné!
Pachatelé kromě celých vozidel zcizují také věci z vozidel. Zaměřují se na buď věci odnímatelné, což jsou pneumatiky, autoantény, zpětná zrcátka, střešní nosiče, náhradní díly uložené v zavazadlovém prostoru, případně odčerpávají pohonné hmoty z nádrží aut. Pachatelovu pozornost může upoutat instalované autorádio, navigace, viditelně uložené věci ve vozidle. Jakoby různé oblečení, tašky, kabelky, peněženky, videokamery, kufry, jízdní kola volala: Vezmi si mě!!!!
Doporučujeme:
- ve svých vozidlech nevystavujte žádné věci, ani prázdnou igelitovou tašku (zavazadla ve vozidle nenechávejte kolemjdoucím na očích),
- nenechávejte žádné cenné věci ve vozidle (ani když od vozu odcházíte na malou chvíli),
- při manipulaci s nákupem dbejte na bezpečnost,
- sledujte své okolí a zavazadla v prostoru odemčeného vozidla,
- nepokládejte volně peněženku nebo klíče na střechu vozidla,
- věnujte pozornost svému okolí při vykládání nebo nakládání zakoupeného zboží,
- nenechávejte nic cenného ve vozidle (kde nic není, ani zloděj neuspěje),
- zabezpečením vozidla ztížíte pachateli krádež,
- využívejte hlídaná parkoviště,
- neparkujete v místech, kde dochází často ke krádežím,
- zajímejte se o bezpečnější systém ochrany vozidla,
- při odchodu od vozidla zkontrolujte uzavření oken, dveří, střešního okénka,
- zamykejte vozidlo (i když se vzdalujete od vozidla jen na chvíli),
- doklady osobní i k vozidlu neukládejte do palubní přihrádky,
- nenechávejte svá auta na opuštěných místech.
